Harry Potter i Insygnia Śmierci Joanne Kathleen Rowling

Ostatni tom sagi o Harrym Potterze, najbardziej wyczekiwana książka wszechczasów, stanowił też tom, co do którego pokładano największe nadzieje. I obawy. Trwająca 10 lat przygoda właśnie dobiegała końca i koniec ten musiał być niezwykły. Musiał udzielić odpowiedzi na masę pytań, które namnożyły się przesz dekadę, zamknąć otwarte wątki i uporać się z zupełnie nowymi, a jednocześnie nie stracić nic ze swej magii i tajemnicy. Tak więc mogła to być poraża, ale nie jest. Pani Rowling wybrnęła z ego idealnie i stworzyła jeden z najlepszych tomów.

Tym razem akcja pędzi już na całego i choć poprzednie tomy osiągnęły w tej kwestii zawrotne tempo, teraz autorka docisnęła pedał gazu do końca. Tajemnice, intrygi, mrok gęstszy niż w „Księciu…” i atmosfera ciągłego zagrożenia i beznadziei to największe atuty „Insygniów…”. Trup ściele się tu gęsto, i to trup bohaterów znanych i lubianych, i fakt ten, świadomość ich straty, ściska za gardło, a gdy do końca lektury pozostaje ok 150 stron, lepiej przygotować się na łzy.

To znów nie jest książka dla dzieci i za to autorce dziękuję. Takie jej potraktowanie pozwoliło na trudne, acz zachwycające rozwiązania fabularne i dzięki temu powieść czyta się jednym tchem, a taka  drobnostka jak realny świat przestaje się liczyć na czas lektury. Nie jest jednak ona wolna od minusów, a najpoważniejszy z nich jest fakt częściowej utraty klimaty poprzednich części, jako że akcja nie dzieje się już w szkole. A to wielu może się nie spodobać. Mi osobiście nie przeszkadzało (na kilka drobnych błędów przymknąłem oko) i czuję się usatysfakcjonowany.

One thought on “Harry Potter i Insygnia Śmierci Joanne Kathleen Rowling

  1. Podobają mi się Twoje recenzje Harry’ego Pottera (innych jeszcze nie czytałam).
    Lubię wiedzieć, że Harry podoba się również mężczyznom, to dla mnie nadzieja, że ja i moje, już teraz, coroczne powroty do Hogwartu zostaną kiedyś zrozumiane… :) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *