Kształt twojego głosu #1 – Yoshitoki Ooima

NIEMY KRZYK

 

Szkolne życie to zdecydowanie jeden z moich ulubionych gatunków mangi. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na emocje, jakie towarzyszą podobnym opowieściom. W odróżnieniu jednak od komiksów europejskich czy amerykańskich, japońskie nie są płytkie, puste i nie stawiają na tanie wzruszenia. „Kształt twojego głosu” to kolejny tytuł z długiej listy gatunku, który trafia do serca i umysłu i wart jest polecenia każdemu czytelnikowi spragnionemu dobrych, poruszających graficznych opowieści obyczajowych.

 

Nastoletni Shoya Ishida ma w życiu jeden cel – uciec nudzie. Rozpiera go energia, a głupie i niebezpieczne zabawy są dla niego sposobem na udowodnienie sobie i innym własnej wartości (tudzież wyższości). Nie chce dorosnąć, trzyma się wraz z najbliższymi kolegami, unika dziewczyn… Jednakże im bliżej wszyscy są pójścia do gimnazjum, tym bardziej koledzy Shoyi chcą dorosnąć i powoli przestają angażować się w nic nie dającą rywalizację. W tym czasie do klasy dołącza nowa uczennica, Shoko Nashimiya, niesłysząca dziewczyna, która staje się obiektem nienawiści Shoi i drwin, do których chłopak zachęca także resztę znajomych. Sytuacja robi się coraz trudniejsza, aż w końcu nastolatkowie przekraczają granicę…

 

Nie dajcie się zwieść niepozornej okładce tej mangi. „Kształt twojego głosu” to wzruszająca historia o braku akceptacji, okrucieństwie dzieci i bezlitosnych szkolnych realiach. Chyba nie ma osoby, która nie zetknęłaby się w trakcie nauki z jakąś formą przemocy ze strony rówieśników, dlatego też każdy z pewnością odnajdzie się w tej opowieści. A warto to zrobić i warto też dać jej szansę, nawet jeśli sądzicie, że to nie dzieło dla Was. Może się bowiem okazać, że – podobnie, jak to bywa ze znienawidzoną przyjaciółką – całkiem kupi Wasze serce i nie będziecie chcieli przestać poznawać jej dalej. Ja nie chciałem i teraz nie mogę doczekać się kolejnego tomu, a to chyba o czymś świadczy.

 

O fabule „Kształtu twojego głosu” nie da się powiedzieć wiele więcej bez zdradzania istotnych dla niej elementów (i tak już zresztą powiedziałem za dużo), pozostaje jednak jeszcze kwestia rysunków. jak wspominałem powyżej, nie sugerujcie się okładką, bo wnętrze jest o wiele od niej ładniejsze, choć utrzymane w tym delikatnym, lekkim stylu. Yoshitoki Oima nie nadużywa czerni, tła też często upraszcza, ale całość jest bardzo przyjemna dla oka, dobrze zgrana ze scenariuszem i przede wszystkim skutecznie ukazana.

 

Lubicie dobre, mądre i ciekawie poprowadzone komiksy obyczajowe? Cenicie emocje, wzruszenia i życiową tematykę? Sięgnijcie koniecznie. „Kształt twojego głosu” to znakomita manga, która zapewni Wam solidną porcję dobrej zabawy. Polecam gorąco!

 

Mangę można kupić tu:

One thought on “Kształt twojego głosu #1 – Yoshitoki Ooima

  1. Hmm, szczerze mówiąc mocno średnia recenzja – króciutka, poza tym Twoja opinia nie była praktycznie niczym uargumentowana. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *