Wanda Chotomska dzieciom – Wanda Chotomska (ilustracje: Artur Gulewicz)

CHOTOMSKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

 

Któż z nas nie zna Wandy Chotomskiej i jej dzieł. Nazwisko autorki przeszło do historii rodzimej literatury (i nie tylko) dziecięcej, a jej prace w mniejszym bądź większym stopniu kojarzą chyba wszyscy, nawet jeśli nie potrafią przypisać ich do konkretnej osoby. Niniejszy zbiór to intrygujący i pięknie wydany przekrój przez jej twórczość, zarówno wiersze jak i prozę dla najmłodszych.

 

Przez długi czas zastanawiałem się co właściwie napisać o treści tej książki. Nie jest to w końcu powieść, więc żadnej fabuły nie posiada, a streszczanie choćby w kilku słowach blisko 90 tekstów tu zebranych mija się z celem. Wybrać kilka z nich i omówić? Byłoby to ze stratą dla pominiętej reszty. Poza tym jak tu można coś w ogóle wybrać? Z tylu wspaniałych utworów? Co więc zrobić? postanowiłem ująć rzecz prosto: to, co znajdziecie na stronach „Wandy Chotomskiej dzieciom” to po prostu utwory dla młodych, ze wszystkim co z tym pojęciem się wiąże. Urocze, pełne magii – tej prawdziwej, jak i tej wynikającej z prostej zwyczajności – pouczające, ciekawe, emocjonujące i bardzo, bardzo sympatyczne. Czy to pisane wierszem, czy prozą, urzekają i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

 

Ileż to już pokoleń wychowało się na twórczości zmarłej ledwie przed miesiącem Wandy Chotomskiej! Jej kariera zaczęła się w roku 1949 i od tamtej pory autorka, jak podaje Wikipedia, stworzyła ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jej zawdzięczamy mnóstwo pouczających wierszy, wspaniałe krótkie teksty (w tym rewelacyjne „Drzewo z czerwonym żaglem”, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY – oczywiście znajdziecie je w niniejszej publikacji) i program telewizyjny „Jacek i Agatka” – na tym wychowali się rodzice pokolenia osób w moim wieku.

 

Ale mimo upływu lat, dzieła Wandy Chotomskiej nie straciły swojej siły, aktualności czy wymowy. Świetnie napisane, pełne literackich wartości i nienachalnego dydaktyzmu, nieustannie spełniają swoją rolę, a ich wartość widać szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak bardzo odeszło się od podobnego nauczania dzieci.

 

To zbiorcze wydanie najważniejszych prac autorki zyskało także bardzo piękną oprawę graficzną. Młody i utalentowany Artur Gulewicz stworzył ilustracje atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, barwne, kolorowe, a jednocześnie stanowiące hołd dla klasyki. A wszystko to w pięknie wydanym tomiku zamkniętym w twardej oprawie.

 

Szkucie dobrej, wartościowej lektury dla Waszych dzieci? Różnorodnej, mądrej i ponadczasowej? To tytuł godny polecenia. Coś, co powinno znaleźć się na półce każdego dziecka i co przy okazji obudzi sentyment w niejednym dorosłym. Dlatego też gorąco zachęcam Was do poznania tego dzieła.

 

A wydawnictwu Nasza Księgarnia dziękuję za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

 

One thought on “Wanda Chotomska dzieciom – Wanda Chotomska (ilustracje: Artur Gulewicz)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *